Nieodpowiednia jakość i ilość snu na bardzo negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Prowadzi to ciągłego uczucia zmęczenia i zmniejsza koncentracje podczas nauki lub wykonywanie czynności służbowych.

Wyjaśniamy, jakie mogą być przyczyny zaburzeń snu.

Przyczyny psychofizjologiczne

W większości przypadków niski komfort snu stanowi następstwo wydarzeń, które miały miejsca za dnia. Mogą to być sytuacje związane z życiem osobistym, na przykład śmierć bliskiej osoby, rozwód, życie z dala od dziecka lub kłopoty natury finansowej.

Wymienione przykłady prowadzą do długotrwałego stresu, który nie pozwala na normalny i spokojny sen. Warto zaznaczyć, że nieustający stres i zmartwienia potrafią zdewastować ludzki organizm. Dlatego w takich sytuacjach liczy się wsparcie rodziny lub przyjaciół, którzy powinni namawiać chorego do podjęcia współpracy ze specjalistą.

W portalu napowaznie.pl przeczytasz interesujący artykuł o tym, że powinno się spać przynajmniej 7 godzin dziennie, aby zachować na odpowiednim poziomie higienę snu i własne zdrowie (nie tylko psychiczne).

Nieodpowiednia higiena snu

Nierzadko przyczyny problemów ze snem są bardzo prozaiczne. Wynikają ze szkodliwych nawyków, które nie pozwalają na bezproblemowe zasypianie.

Należy tu wymienić takie zachowania jak spędzanie zbyt dużej ilości czasu w łóżku, na przykład czytanie lub oglądanie telewizji w pozycji leżącej. Inna przyczyna to jedzenie kolacji o zbyt późnej porze oraz brak aktywności fizycznej pozwalającej na skuteczne odstresowanie. Często jest to spędzanie wielu godzin przy sztucznym świetle, a wynikające z tego zmęczenie nie ułatwia zasypiania.

Na koniec należy pamiętać o zakupie wygodnych materacy, poduszek oraz kołder. W wielu przypadkach ich nieodpowiednia jakość lub dopasowanie do pory roku nie pozwala na spokojny sen.