Przyczyny zaburzenia snu
Istnieje wiele przyczyn bezsenności i są one różne. Można podzielić je na dwie grupy: przyczyny fizjologiczne i patologiczne.
Przyczyny fizjologiczne nie wynikają z choroby organizmu, natomiast ich powodem są wszelkie czynniki zewnętrzne pochodzenia środowiskowego np. hałas, spożywanie alkoholu, picie dużej ilości kawy, pokarmy ciężkostrawne itp., jak również różne przeżycia doznane w ciągu dnia- radości, zmartwienia, troski, oczekiwania na coś lub kogoś itp. Wszystkie powyżej wymienione przyczyny mogą doraźnie zakłócać prawidłowy sen, ale nie stanowią problemu leczniczego. W takich zaburzeniach snu spowodowanych czynnikami fizjologicznymi niektórzy pacjenci sięgają po proszki nasenne. Jeżeli czynią to sporadycznie, to nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia, gorzej już, gdy staje się to przyzwyczajeniem.
Drugą grupę zaburzeń snu stanowią przyczyny patologiczne, których powodem jest choroba. Najczęstszą przyczyna tutaj są nerwice. Typowe objawy stanowią dla tej grupy: trudności w zasypianiu, płytki, męczący i przerywany sen oraz wczesne budzenie się. W depresji nerwowej zaburzenia snu mogą być pierwszym objawem sygnalizującym chorobę. Choroby psychiczne, zwłaszcza schizofrenia i psychoza maniakalno – depresyjna w tych przypadkach podawanie leków nasennych jest błędem, gdyż maskuje obraz choroby i utrudnia jej rozpoznanie i odpowiednie leczenie. Tutaj zaburzenia snu w postaci bezsenności mogą wyprzedzać pojawienie się innych objawów.
Brak snu może być również występować w miażdżycy mózgu, w ostrych stanach zapalnych układu nerwowego oraz u niektórych osób chorych, którzy są leczeni z powodu padaczki. W chorobie Parkinsona występuje zjawisko odwrócenia snu, tzn. u chorego senność przychodzi w dzień, natomiast w nocy brak snu.
Jak leczyć depresję? Można ją wyleczyć, ale co trzeba zrobić?
Należy jednak pamiętać, że oprócz tych wymienionych stanów chorobowych zaburzenia snu mogą być naturalnym objawem obronnym układu nerwowego i świadczyć zwyczajnie o zmęczeniu i w tym przypadku senność występuje napadowo, a nawet na krótki czas – objaw narkolepsji.
Jak postępować w przypadku zaburzeń snu?
Jeżeli zaburzenia snu nie są spowodowane wyraźną i usuwalną przyczyną, trzeba zacząć regularny tryb życia. Na kilka godzin przed snem jeść lekkostrawną kolację, kłaść się spać o regularnej porze, żeby zachować rytm snu i czuwania, unikać po południu picia mocnej herbaty i kawy oraz alkoholu. Wskazane jest także przed snem wypicie szklanki ciepłego mleka lub spokojna gimnastyka relaksacyjna czy też spacer przed położeniem się do łóżka. Co ciekawe przed snem nie powinno się czytać książki typu kryminał, sensacja, gdyż nie należy się denerwować, bo to może mieć wpływ na bezsenność. Jeżeli nie możemy zasnąć przez następne kilka nocy, zanim sięgniemy po środki nasenne, najpierw powinniśmy zwrócić się po poradę do lekarza. Pamiętajmy, że leki uzależniają, a częste przyjmowanie ich może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, dlatego nie należy wpadać w panikę i nie rozpoczynać leczenia od brania środków nasennych. Trzeba zacząć leczenia od dokładnego poznania, z czym mamy do czynienia.