Czym jest stres?
Na samym początku ustalmy, czym tak naprawdę jest stres. Jeśli czujemy się nienaturalnie pobudzeni, odczuwamy suchość w ustach, nasze ręce drżą, a my nie potrafimy zapanować nad ciałem, to wiele wskazuje na to, że dopadł nas właśnie stres. To nic innego, jak swojego rodzaju „reakcja obronna” organizmu, który został (lub niebawem zostanie) narażony na niesprzyjające warunki psychiczne; często wywołujące dyskomfort. Przyczynia się do tego m.in. kortyzol, czyli substancja znana także jako „hormon stresu”. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, iż stres może być krótko lub długotrwały. O ile pierwszy z nich może nawet pozytywnie wpływać na nasze działania – jest swego rodzaju „motorem napędowym” – o tyle drugi z nich może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, by umiejętnie zapanować nad stresem pojawiającym się incydentalnie. Jak to zrobić? Poniżej kilka sposobów.
Oddychaj
Tak! Wiele osób tuż przed np. konfrontacją z szefem lub po scysji małżeńskiej wykonuje kilka głębokich wdechów i wydechów. To bardzo dobry sposób na ukojenie nerwów, ale jedynie wówczas, gdy w danym momencie skupimy się właśnie tylko na tej czynności! Wdychając powietrze, wyobraźmy sobie jego „drogę” – jak cząsteczki rozchodzą się po całym ciele, zamieniając się miejscem z innymi, które właśnie opuszczają nasz organizm. Kilkukrotnie powtórzona „sesja” pozwoli nam choć na chwilę oderwać się od otaczającej nas rzeczywistości i zająć myśli czymś innym – zupełnie abstrakcyjnym. Zupełnie prawdziwym skutkiem będzie dotlenienie organizmu.
Zmień otoczenie
Jest do doraźny i sprawdzający się sposób. Zmiana miejsca, w którym przebywamy, pozwoli spojrzeć na trudne zagadnienie z nieco innej perspektywy. Jeśli nie mamy możliwości wyjścia na zewnątrz, podejdźmy do okna i skupmy się na tym, co widzimy. To także umożliwi chwilowe „wyłączenie” świadomości skupionej na sytuacji stresowej.
Zjedz coś słodkiego
Chociaż takiego rozwiązania nie pochwalają eksperci żywieniowi, to słodka drobnostka w sytuacji stresowej może zdziałać cuda! Nie objadajmy się jednak „na zapas”, gdyż takie zachowanie może skutkować dolegliwościami żołądkowymi.
Policz do dziesięciu
To rozwiązanie w pewnym stopniu nawiązuje do sposobu z oddychaniem. Powolne liczenie do dziesięciu pozwoli nam maksymalnie skupić się właśnie na tej czynności, pozostawiając wszystko inne w tyle. Ważne, abyśmy podeszli do tego zadania tak, jakby od tego zależało coś ważnego – inaczej myśli znów się rozbiegną.
Jak zacząć sobie poprawnie radzić z emocjami? – 3 praktyczne sposoby.
Wysiłek fizyczny na stres
Jeśli mamy taką możliwość, to „wypoćmy” stres – mowa tu o rozmaitej aktywności fizycznej, która pozwoli doładować się „hormonami szczęścia”. Odpowiednio sprawdzi się np.: bieganie, jazda na rowerze, czy ćwiczenia na siłowni. Warunek jest jeden: ma nam to sprawiać radość! Inaczej możemy nie osiągnąć zamierzonego efektu.
To jedynie kilka doraźnych propozycji na walkę ze stresem. Pamiętajmy o tym, że każdy z nas reaguje inaczej na wspomniane bodźce i każdy nieco inaczej może sobie radzić ze stresem. Jeśli jednak ten nieprzyjemny stan ducha zagości u nas na dłużej, warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże nam uporać się z problemem.
Na mnie dobrze działa zwykły spacer koło domu. 20-30 minut pozwala na zresetowanie umysłu.